Rady

Ako rozoznať kvalitu éterických olejov?

S pojmami prírodný éterický olej, esenciálny olej, prírodná silica, prírodná esencia či prírodná aróma sa v rozličných predajniach stretnete pomerne často. Na počudovanie väčšina z nich nemá takmer nič s pojmom prírodný spoločné. Ako potom máme vedieť, čo je a čo nie je ten „pravý“ prírodný éterický olej?

Na začiatok je nutné povedať zopár faktov, ktoré sa viažu k éterickým olejom, ich použití a samozrejme ich autentickosti.
Prírodné éterické oleje sa najčastejšie vyrábajú parnou destiláciou sušených lupeňov, listov a ďalších častí rastlín bohatých na silice, niektoré vzácnejšie (ťažšie získateľné) sa extrahujú organickým rozpúšťadlom, a naopak tie ľahko získateľné sa získavajú aj bežným lisovaním. Za najvyššiu kvalitu sa považujú éterické oleje získané destiláciou.

Na našu škodu, medzi tie silice, ktoré sa ťažko získavajú patria práve kvetinové vône. Napríklad taká najvyhľadávanejšia ruža: na získanie 1 litra ružovej silice potrebujete približne 2 tony sušených ružových lupeňov. Tak sa zamyslite koľko približne váži taký vysušený ružový lupeň a predstavte si to množstvo.
Keď si to všetko zrátame, tak sa nie je čo čudovať, že kvalitný prírodný ružový éterický olej sa na trhu pohybuje v cene okolo 20€/ml ….áno, čítate správne jeden mililiter! Samozrejme na trhu sa môžete stretnúť aj s cca o polovicu lacnejšou variantov získanou už spomínanou extrakciou organickými rozpúšťadlami. Takéto silice spoznáte podľa prívlastku „absolue“.

Silice vplývajú na vypúšťanie hormónov, tie následne vplývajú na daný orgán/sústavu. Niektorí ich považujú za stimulanty, nakoľko stimulujú konkrétne funkcie, avšak ich pôsobenie je harmonizačné. Kvalita silíc je dôležitá predovšetkým pri ich vnútornom užívaní. Pre dosiahnutie žiadaného terapeutického účinku je potrebné používať prírodné éterické oleje, najbežnejším spôsobom je inhalácia. Účinné látky z éterických olejov prenikajú do tela, či už ich vdychovaním, alebo aj zapracované v rôznych krémoch a masážnych olejoch, cez pokožku.

A to nás privádza k dôležitosti používania prírodných éterických olejov pre dosiahnutie želaného účinku a späť k problematike slova „prírodný“ na trhu. Stretávame sa tu so širokou škálou ponúkaných tkz „prírodných“ éterických olejov, avšak je bežné, že veľa z nich sú riedené alebo syntetické oleje.

Éterické oleje sú využívané okrem parfumérskeho aj v potravinárskom a farmaceutickom priemysle, nakoľko však im ide hlavne o vonnú zložku nevyžadujú ich „prírodnosť“, viac ako to je pre nich dôležitá stabilita a trvácnosť. Podobne ako aj rastlinné oleje ich vlastnosti – zloženie, intenzita vône závisia od úrody, od podmienok v akých rastlina v príslušný rok produkovala atď., a preto nemusia byť vždy rovnaké. To si hore spomínané odvetvia priemyslu nemôžu dovoliť, napríklad pre farmaceutický priemysel musia byť dodávané látky presného percentuálneho zastúpenia.

Prírodný éterický olej je vyrobený iba z jediného druhu rastliny, ktorej latinské meno je uvedené na etikete a k oleju nebola žiadna látka pridávaná ani odoberaná. Takže na etikete musí byť uvedené celé (rodové aj druhové) meno, napr. Mentha piperita. Nápis Mätový olej, je nedostatočný a poukazuje na synteticky vyrobený vonný olej. Okrem mäty piepornej poznáme aj mätu kučeravú alebo lúčnu. Od druhového označenia rastliny výrazne závisí jednotlivé zastúpenie účinných látok silice. Vôňa zväčša býva iba mierne odlišná ale ich účinky môžu byť až protichodné, napr. jedna tlak zvyšuje a druhá naopak znižuje. Na etikete prírodných éterických olejov nájdete aj poľnohospodársky pôvod rastliny – miesto jej zberu.

Pre tých, ktorí s používaním éterických olejov len začínajú, nezabúdajte, že prírodné silice sú až stonásobne koncentrovanejšie ako ich prírodné materiály, a to je potrebné brať do úvahy pri ich dávkovaní. Pred aplikáciou si dôkladne preštudujte účinky rastlinných silíc, alebo sa poraďte so skúseným aromaterapeutom, poprípade v špecializovanej predajni s prírodnou kozmetikou. Neriedené éterické oleje by mohli spôsobiť vážne poškodenie sliznice a pokožky.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *