Íl je obsiahnutý v pôde po celej planéte. Ide o nespevnenú časť pôdy, ktorá obsahuje drahocenné látky ako množstvo prospešných minerálov a oxidov kovov, ktoré sú dôležitými stopovými prvkami nášho organizmu. Zázračne pôsobia na pokožku a zároveň minimalizujú kožné ochorenia. Regeneračné a čistiace schopnosti ílu boli využívané ľudstvom už od dávnych dôb. V našich zemepisných podmienkach sa v pôde nachádza najmä zelený íl.
Pleťové masky z ílov sú luxusnou záležitosťou kozmetických salónov. Nič nám však nebráni vyrobiť si ich doma. Stačí si zakúpiť čistú formu ílu a doplniť o kvetovú vodu podľa typu pleti alebo aj ďalšie ľahko dostupné zložky. Pozitívne účinky na pleť sa môžu líšiť, podľa druhu použitého ílu a tiež kvetovej vody. Tieto masky sú vhodné najmä pri ekzémoch, psoriáze, lupienke ale aj pri akné, vráskach, podráždenej pokožke a jazvách.
Pokožku detoxikujú, podporujú jej regeneráciu, zlepšujú pružnosť, dodávajú živiny a normalizujú. Mimo pleti, zábal z ílu odstraňuje bolesť kĺbov.
Poznáme viacero druhov ílov. V našej ponuke aktuálne nájdete íly v čistých formách – Zelený, Ružový a Ghassoul Marocký íl. Každý z nich je vhodný na iný typ pleti a má iné blahodárne účinky. Viac si o nich prečítajte priamo po kliknutí na linky produktov.
RECEPT NA DOMÁCU MASKU Z ÍLU
Základné zloženie: 1 lyžica ílu a 2/3 lyžice kvetovej vody podľa typu pleti
Do sklenej misky nasypte íl, postupne pridávajte kvetovú vodu a jemne miešajte, aby bola zmes primerane hustá. Následne aplikujte masku na vyčistenú suchú pleť, pričom sa vyhnite okoliu očí a pier. Masku naneste vo vrstve cca 3 mm a následne prekryte potravinárskou fóliou, aby nevyschla. Na tvári nechajte pôsobiť 10 – 30 minút podľa typu pleti a potom umyte teplou vodou.
Počas celého pôsobenia masky je potrebné, aby bola zachovaná vlhkosť. Docielite to napríklad pravidelným postrekovaním kvetovou vodou alebo obalením potravinovou fóliou.
Následne pleť ošetrite podľa potreby, pleťovým krémom alebo olejom.
Vo všeobecnosti môžeme íly používať ako masku samostatne len s pridaním vody (3 diely ílu, 2 diely vody). Je však možnosť ich navzájom kombinovať podľa typu pleti a problému.
Pri suchej a citlivej pleti postačuje ponechať masku 10 – 15 minút.
V prípade ošetrenia pigmentových škvŕn alebo akné nechajte masku pôsobiť až 1 hodinu.
ĎALŠIE TIPY
V prípade kombinovania ílov s ďalšími zložkami, môžeme umocniť pozitívne účinky masky na pleť, napríklad:
– namiesto vody použite kvetovú vodu, aloe vera gél alebo bylinkový čaj
– pridaním kozmetického oleja (argánového, jojobového alebo mandľového) pridáte maske aj pozitívny účinok týchto olejov a je to vhodné najmä v prípade suchej a citlivej pokožky
– vhodné je aj pridanie kvapky čistého esenciálneho oleja vybraného podľa typu pleti či požadovaného účinku
Napíšte nám do komentárov, akú masku ste si vyrobili, alebo odporúčate. Budeme sa tešiť!