Kozmetika, Recepty

Všetko, čo potrebujete vedieť o íloch a ich používaní

Íly sa používajú v starostlivosti o pokožku už po tisícročia. Ich použitie nájdeme takmer v každej kultúre. Poznáme viaceré druhy kozmetických ílov, ktoré sa od seba líšia svojim zložením minerálnych látok. Od ich zloženia závisí ich sfarbenie a práve vysoký obsah minerálov pokožku obnovuje, osviežuje a posilňuje. Zároveň, špecifická textúra ílov pokožku čistí, zbavuje odumretých buniek a zlepšuje cirkuláciu, čím je následne pokožka jemnejšia a žiarivejšia.

Každý íl absorbuje z pokožky mastnotu a nečistoty, avšak ich účinok absorpcie sa líši. Preto je dôležité vybrať si ten správny pre váš typ pleti. Samotné účinky masky z ílov si následne môžete prispôsobiť a vylepšiť prídavkom ďalších zložiek.

Pripravili sme pre vás 3 tipy ílov

Ghassoul íl je jemný, s červeno-hnedým sfarbením, pôvodom z Maroka. Odporúča sa najmä pre normálnu pleť, nie je vhodný pre pleť citlivú a veľmi suchú. Silne absorbuje mastnotu a pleť výborne detoxikuje. Vďaka jeho „neutralite“ si z neho viete pripraviť masku podľa seba – účinky ovplyvnia prídavné látky. Vysoký obsah oxidu kremičitého ho zaraďuje do luxusných prípravkov a procedúr v starostlivosti najmä o zrelú pokožku.

Ružový íl Austrálsky (pastel pink) má zamatovú textúru a ružové sfarbenie. Jeho absorpčná sila je nižšia, takže je vhodný pre pleť suchú, dehydrovanú, citlivú až krehkú a zrelú. Je považovaný za jeden z najjemnejších ílov. Pokožke navracia rovnováhu, spevňuje kontúry tváre a zlepšuje celkový vzhľad pokožky.

Zelený íl Austrálsky (olive green) sa líši od Zeleného Francúzskeho ílu nielen zložením a farbou, ale aj samotnými účinkami. Má silné absorpčné vlastnosti, čím je vhodný najmä pre pleť mastnú a aknóznu. Použitím ílu sa harmonizuje produkcia mazu a sťahujú póry. Výborne sa hodí aj na telové zábaly pri jazvách, striách a celulitíde. Zároveň pôsobí protizápalovo, takže sa môže používať aj na zábaly boľavých svalov a kĺbov, pri artritíde aj reume.

Použitie

Íly sa najčastejšie používajú vo forme masky (pleťová/telová/vlasová). Maska vytvorená iba z ílu a vody/kvetovej vody však schne veľmi rýchlo. Nakoľko ílové masky fungujú ako absorbent nemali by na pokožke vyschnúť úplne. Pokiaľ cítite, že maska tuhne, postriekajte ju kvetovou vodou alebo ju zmyte. Masku nanášajte na tvár v dostatočnej a rovnomernej vrstve. Vyhnite sa okoliu očí a úst. Podľa typu pleti masku nechajte pôsobiť 15 – 20 min, prípadne až 1 hod (pri telovom zábale). Ideálne je použitie počas kúpeľa, kedy para z horúcej vody zvlhčuje masku (čím nedôjde k jej vysušeniu) a otvára póry.

Nakoľko íly zbavujú pokožku mastnoty, odumretých buniek a zlepšujú cirkuláciu, môže sa stať, že pokožka je po jej zmytí mierne začervená. Nemali by ste však cítiť pálenie/svrbenie, v takom prípade masku ihneď zmyte. Vždy je lepšie masku najskôr vyskúšať na vnútornej strane pokožky predlaktia.

Pripravenú masku môžete použiť aj na vlasy. Íly jemne čistia pokožku hlavy, hydratujú a revitalizujú suché a poškodené vlasy. Vyčistením vlasových korienkov prispievajú k ich spevneniu a zmierneniu vypadávania vlasov.

Príprava

Najjednoduchšie si pripravíte masku zmiešaním ílu s vodou, kvetovou vodou alebo bylinkovým výluhom do vytvorenia pasty. Pre suchú a citlivú pleť sa odporúča do masky pridať trochu mlieka, medu alebo rastlinného oleja. Masku si môžete ozvláštniť pridaním drvených ovsených vločiek, byliniek, kakaového prášku a éterického oleja.

Prinášame vám viacero typov na kombinácie pri rôznych problémoch s pleťou:

Pre pleť bez života: ghassoul íl, bambucké maslo, kakaové maslo, šípkový olej, kiwi olej, aloe vera gel, kvetová voda neroli, éterický olej zo slamienky alebo ruže

Pre mastnú a aknóznu pleť: zelený íl, aktívne uhlie, kvetová voda hamamelis, éterický olej z tea-tree a mäty piepornej

Pre suchú a citlivú pleť: ružový íl, bambucké maslo, makadamový olej, baobabový olej, med, jogurt, ovsené vločky, éterický olej z harmančeka rímskeho a levandule úzkolistej

Na posilnenie vlasov: ghassoul íl, ricínový olej, lopúchový olej, žihľavová voda, éterický olej rozmarín

Proti celulitíde: zelený íl, žihľavová voda, olej z praženej kávy, avelánový olej, éterický olej jalovec (borievka), citrón alebo grep

Recepty

Maska alebo čistiaca pasta na zrelú, suchú a citlivú pleť z ružového ílu

5 g ružového ílu

5 g kakaového masla

10 g kokosového oleja

5 g bambuckého masla

5 g jojobového oleja

10 g nechtíkového oleja

1 ČL medu

2 kvapky éterického oleja z ruže (príp. geranium bourbon)

1 kvapka éterického oleja pačuli

Čistiaca maska zo zeleného ílu

10 g zeleného ílu

5 g levanduľovej kvetovej vody

1 kvapku éterického oleja z eukalyptusu / tea-tree

1 kvapku levanduľového éterického oleja

Peelingna tvár i telo

20 g ghassoul ílu

5 g marhuľového alebo mandľového oleja

5 g ricínového oleja

5 g medu

½ ČL pomletej ryže (alebo inej peelingovej suroviny)

20 ml kvetovej vody neroli (pre úpravu textúry aj viac)

Suchý šampón

3 PL ghassoul ílu

3 PL kukuričného škrobu

2 PL zemiakovej múky

½ ČL mletého sušeného zázvoru

½ ČL mletej šalvie

Jeden komentár na “Všetko, čo potrebujete vedieť o íloch a ich používaní

  1. Doplnkyvyzivy24 píše:

    Som ohromený tým, ako bola táto téma prezentovaná v článku. Keď som vstúpil na webovú stránku, dúfal som, že sa budem môcť dozvedieť niečo viac a nebol som sklamaný. Pri čítaní podobných príspevkov na webe sa môžete stratiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *