Rady

Zázračná Perila

Perila krovitá (perilla frutescens) tiež známa pod japonským názvom shiso, alebo u nás ľudovo nazývaná čierna žihľava. Pôvod má v horských oblastiach Číny ale pestovať ju môžete aj u nás. Jej listy sú buď zelené alebo fialovo-červené v závislosti od odrody.

Zmierňuje kašeľ, pomáha pri chrípkových stavoch a tlmí horúčku. Užíva sa aj pri zahlienení a chronickej bronchitíde. Ochraňuje dýchací systém pred znečisteným ovzduším, napr. aj pre fajčiarov. Pôsobí ako prírodné antihistaminikum – zlepšuje stavy alergií, sennej nádchy, astmy, zmierňuje ekzémy aj potravinové alergie, dokonca zlepšuje tuberkulózu. Tým, že znižuje produkciu histamínu a cytokínu, látky, ktoré sa spoločne vyplavujú pri alergickej reakcií a sú zodpovedné za nepríjemné alergické prejavy v podobe svrbenia, kýchania, dýchavičnosti ….

Navyše posilňuje celkový organizmus, čistí krv, viaže ťažké kovy z tela, pomáha pri látkovej výmene a znižuje cholesterol. Má silný antioxidačný účinok, obsahuje vitamín A a C, železo, vápnik, draslík a je bohatá na riboflavíny. Pôsobí taktiež protizápalovo a antimikrobiálne. V Číne a Japonsku sa pridáva do niektorých jedál za účelom konzervácie. Dokonca sa používa pri príprave jedál z morských plodov pre jej účinok vyťahovať toxíny = jedy.

Olej z perili obsahuje kyselinu pantoténovú a ďalšie nenasýtené mastné kyseliny, najmä omega-3 (vyše 65 % – to je viac ako v ľanovom oleji). Avšak olej sa nesmie zohrievať (len do studenej kuchyne) a najlepšie ho spotrebovať do 3 mesiacov od otvorenia.

V Číne a Japonsku je veľmi dobre známa a obľúbená, nielen v liečiteľstve ale aj v kulinárstve pre svoju výraznú aromatickú citrusovú chuť. Dokonca je tam oficiálne uznávaná ako liečivo pri liečbe alergií – má dokázateľne pozitívne účinky. V Európe naďalej prechádza štádiom skúmania, čo sa týka jej zdravotných tvrdení.

V tradičnej čínskej medicíne (TČM) sa využívajú listy aj semená perili. Každá časť má svoj význam a účínok. Ich chuť je, podľa TČM, horká, ostrá a povaha zahrievajúca.

  • otvára povrch a rozptyľuje chlad,
  • rozhýbava čchi a uvoľňuje stred,
  • upokojuje plod

Hlavným využitím perili je v zmesiach proti zahlienenému kašľu, tlaku na hrudi a dušnosti.

Podľa TČM semená perili krovitej vstupujú do dráhy hrubého čreva a plúc. Utišujú piskľavý kašeľ = keď výdych je náročnejší ako nádych s tlakom na hrudi.

(T063 – dunenie tamtamov – zmes posilňuje pľúca a slezinu)

Listy perili vstupujú do dráhy pľúc a sleziny. Vyháňajú studený vietor z povrchu (horúčka, zimnica, nádcha, kašeľ), rozprúďujú čchi sleziny a žalúdku (nevoľnosť, zvracanie), zlepšujú funkciu pľúc, rozpínajú hrudník a uvoľňujú chlad (astma), upokojujú plod a rannú nevoľnosť, zmierňujú otravu morskými plodmi.

(101 – súboj veterných drakov – zvracanie hnačka)

(sloní sirup – dýchacie problémy, astma)

Na našom trhu ju môžeme nájsť najčastejšie v podobe oleja, tinktúry, či ako sušené listy na čaj. Z perilových listov je možné pripraviť aj éterický olej, ktorý sa pre farmakologické účely zbavuje perilového aldehydu. Zaujímavosťou je, že v Japonsku je povolené z perilového aldehydu získavať látku perillartin, ktorý je až 2000x sladší ako cukor.

Pestovanie tejto byliny nie je náročné, zvládnete to aj Vy! 😊 Je to jednoročná rastlina obľubujúca slnečné a teplé miesto bez špeciálnych požiadaviek na pôdu. Dobre znáša aj sucho. Nenávidí však mráz, preto ju vysádzame najskorej v apríli, keď už prejdú jarné mrazy. Listy je možné zbierať po celý rok. Sušíme ich v tieni. Takže je možné ich mať celoročne po ruke a pripraviť si perilový čaj kedykoľvek je to potrebné (pri nachladnutí, alergickej reakcií alebo preventívne).

Ak aj netrpíte sennou nádchou, atopickou dermatitídou, zápalovými ochoreniami či potravinovou precitlivenosťou môžete si s ňou spestriť záhradu a potešiť tak nie len zrak ale aj chuťové poháriky a využiť ju v receptoch.

Viac o perilovom oleji sa dočítate na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *