ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ a jeho účinky

Pomáha od chronickej bolesti kĺbov a zároveň je vynikajúci pomocník po chirurgických zákrokoch, ale aj pri poškodenej pokožke po ožarovaní.

Ako si pomôcť od bolesti a pritom sa vyhnúť užívaniu farmaceutických analgetík? Riešením je ľubovník bodkovaný. Ako prvá pomoc pre použitie po úrazoch, ideálny je na zmiernenie bolestí kĺbov, pri osteoporóze či artridíte.

Ľubovník je trvácna bylina a jeho účinky sú známe aj z dávnejšej minulosti. Aktívne účinky obsahujú predovšetkým jeho kvety a puky, a to hypericín a hyperforín. Čaje, výluhy a tinktúry sa využívali na liečenie nervových porúch,pri depresiách, záchvatoch ale aj pri nespavosti. Ľubovník však veľmi efektívne pomáha aj pri aplikácií na pokožku. Využíva sa ľubovníkový macerát (ten nie je vhodný na vnútorne použitie).

Ľubovníkový macerát a jeho účinky:

  • Urýchľuje hojenie tkanív, pôsobí protizápalovo, protivírusovo a analgeticky – jeho účinné látky prenikajú pokožkou do nervových zakončení.
  • Hojí škrabance, uštipnutia, popáleniny, spáleniny od slnka, odreniny, rezné rany, hemoroidy, modriny a trhlinky.
  • Pôsobí na širokú škálu kožných ochorení – pásový opar, herpes, solárne akné, ekzémy, vredy, genitálny herpes, ovčie kiahne.
  • Hydratuje a je vhodný na začervenanú pokožku.
  • Je vhodný na masáž prsníkov, urýchľuje hojenie podpazušia a prsníkov, vrátane bradaviek, po chirurgických zákrokoch, ale aj pri poškodenej pokožke po ožarovaní (natierať pred aj po ožarovaní).
  • Znižuje zjazvenie pokožky pri čerstvých ranách.
  • Vhodný na chiropraktické a terapeutické masáže.
  • Uľavuje od bolesti nervov a svalov – bolesti chrbta, šije a bedier, pri artritíde, dne, reume, ischiase, pri kŕčoch a opuchoch v nohách (účinnejší v kombinácií s tamanu olejom).
  • Pravidelným používaním sa obnovuje prúdenie lymfy, čo napomáha predchádzať lymfedému (miazgový zhluk).

Môže sa používať priamo na pokožku alebo ho jednoducho pridáte do krémov a mastí. Olej natierame, alebo prikladáme na postihnuté miesto gázu namočenú v oleji, 3-4x denne, pri akútnejších prípadoch natierať každú hodinu.

TIP na výrobu ľubovníkovej masti:
Hojivú masť si ľahko a rýchlo vyrobíte aj doma zmiešaním roztopeného včelieho vosku s ľubovníkovým olejom v pomere 1:3.

Overená kúra na boľavé kĺby, na výživu platničiek a chrupaviek! Postihnuté miesto natrite hrubou vrstvou oleja a zabaľte do igelitu/fólie a následne pomocou uteráka či deky udržujte miesto teplé, po dobu 20-30 minút. Takto opakujte 3 dni za sebou, 1 deň pauza a opäť 3 dni zábalov.

Upozornenie: Nesmie sa používať do otvorených rán, prasknutých vredov, nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy – prechádza do materského mlieka!

Dr. Feelgood Ľubovníkový olej si môžete kúpiť u nás v eshope TU, alebo ho nájdete v regáloch drogérie DM – zoznam predajní, kde nájdete olej TU.

Krásne a zdravé vlasy nielen po lete

Vlasy počas leta, rovnako ako aj v zime, trpia. Sú namáhané UV žiarením, morskou soľou či chlórom alebo mrazom. Preto je dobré im dopriať raz za čas intenzívnejšiu starostlivosť vo forme masky či zábalu. Teraz je na to ten správny čas!

Medzi najlepšie prírodné prostriedky pre Vaše vlasy patria:

Ricínový olej

Vlasom dodáva hydratáciu a zmäkčuje ich. Navyše stimuluje rast nových, čím bojuje proti nadmernému vypadávaniu vlasov.

Najlepšie ho aplikujete formou zábalu. Dostatočné množstvo oleje, tak aby pokrylo pokožku hlavy a aj končeky vlasov, dobre vmasírujte do navlhčených vlasov a nechať pôsobiť aspoň 30 minút. Počas pôsobenia odporúčame prekryť vlasy fóliou a uterákom. Následne vlasy umyjeme šetrným šampónom.

Ricínový olej je hustý a veľmi ťažko sa z vlasov vymýva, zväčša je potrebné vlasy umyť 3-5krát, ale stojí to za to.

Prípadne ho môžete vyskúšať zmiešať s iným, ľahším olejom vhodným na vlasové zábaly, napr. pequi olejom, ktorý navyše bojuje proti lupinám a nádherne ovocne vonia, alebo lopúchovým olejom.

Rozmarín

Dokáže regenerovať vlasové cibuľky a používa sa najmä pri problémoch s padaním vlasov. Zároveň má antibakteriálne účinky a obnovuje rovnováhu vlasovej pokožke. 5 kvapiek éterického oleja z rozmarínu zmiešame približne s 3 PL nosného oleja a vytvoríme si tak olej vhodný na zábal. Ďalej postupujeme ako pri ricínovom oleji. Výber nosného oleja je na Vás, môžete taký ktorý máte zrovna poruke, napr. olivový, alebo si vyberte jeden zo spomínaných olejov vyššie, čím vznikne ich synergický účinok.

Levanduľa

Tak ako ju poznáme, levanduľa hojí, upokojuje a má relaxačný účinok. Vlasovú pokožku nielen upokojí od podráždenia, ale aj prečistí a stiahne. Tlmí svrbenie hlavy a priaznivo pôsobí na regeneráciu vlasov. Môžete ju použiť vo forme olejového zábalu, či už ako éterický olej zmiešaný s nosným olejom, alebo priamo levanduľový macerát, čistý, alebo v kombinácií s ricínovým olejom. Ďalšou možnosťou je levanduľová kvetová voda.

Marocký íl

Marocký íl je bohatý na minerály a využíva sa nielen na tvorbu vlasových masiek, ale aj tých pleťových a telových. Má silne čistiace a absorpčné vlastnosti, zbavuje vlasy toxínov a nadbytočnej mastnoty. Môžete sa využívať pravidelne namiesto šampónu. Viac o íloch a ich využití sme písali tu: “Všetko, čo potrebujete vedieť o íloch a ich používaní”

Henna

Henna má regeneračné a spevňujúce účinky, bojuje proti lupinám a pôsobí antisepticky. Pre jej farbiaci účinok je vhodná náhrada chemických farieb hlavne pre alergikov a ľudí trpiacimi ekzémami. Pri výbere a namiešaní toho správneho odtieňu pre Vaše vlasy je to trochu alchýmia, ale na trhu je možné dostať aj bezfarebné varianty, alebo iné práškové masky na báze ajurvédskych bylín pre ozdravenie vlasovej pokožky a vlasov.

Intenzívnejšiu starostlivosť o vlasy by sme mali praktikovať častejšie pokiaľ pravidelne používame stylingové prípravky, ktoré vlasy zaťažujú, taktiež pri chemickom farbení vlasov a tepelnej záťaži (fénovanie, žehlenie…).

Pre krásne a zdravé vlasy nesmieme zabúdať ani na správny jedálniček, najmä bohatý na železo, selén, zinok a aminokyseliny.

Tip: pre vlasy nadmerne namáhané počas celého roka, odporúčame po umytí votrieť cca 5 kvapiek oleja z japonskej kamélie do končekov 😊 Alebo zmiešať do dávky kondicionéru pred jeho aplikáciou.

Rada našich prírodných šampónov a kondicionéru je inšpirovaná prírodnými “priateľmi” vlasov. Levanduľovú vodu, éterický olej a ricínový olej nájdete v Dr. Feelgood Prírodnom kondicionére. vú vodu obsahuje aj Dr. Feelgood Hydratačný šampón. Okrem toho obsahuje aj extrakt zo zeleného čaju, kyselinu hyalurónovú a alantoin. Rozmarínový a levanduľový éterický olej, okrem ďalších, nájdete v Dr. Feelgood Posilňujúcom šampóne. Dr. Feelgood Regeneračný šampón obsahuje ružovú kvetovú vodu, argánový a monoi olej, keratín, hodvábny prášok a éterický olej z ružového geránia.

LEVANDUĽA – pomocník nielen na leto

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), alebo aj lekárska, či pravá pochádza z oblasti Stredomoria a dorastá do výšky 40-50 cm. Poznáme viacero odrôd, avšak o levandule úzkolistej sa hovorí, že je najvzácnejšia na liečivé účinky. Taktiež jej chuť je, v porovnaní s ostatnými odrodami, najsladšia. Jej kvety obsahujú maximálne 5 % silice, čo spôsobuje vyššiu cenu éterického oleja oproti iným druhom.

Už pred tisícročiami ju naši predkovia používali v liečiteľstve, kozmetike a aj potravinárstve. Dnes ju väčšina z nás pozná ako voňavý vankúšik na lepší spánok alebo do skrine na odpudenie molí. Levanduľa má však omnoho širšie využitie a oplatí sa ju mať doma.

  • Má upokojujúce účinky na psychiku = proti úzkosti, depresií, nespavosti…
  • Upokojuje podráždenú (škrabance, uštipnutia, popáleniny) pokožku, podporuje hojenie.
  • Pôsobí ako repelent proti hmyzu, vrátane vší.
  • Má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti.
  • Uvoľňuje kŕče, pôsobí diureticky a znižuje krvný tlak.

Na lepší spánok, upokojenie nervov sa pije čaj/odvar z levanduľových kvetov 2x denne. Taktiež môžete vyskúšať inhaláciu éterického oleja z levandule, v aromalampe alebo si kvapnite 2-3 kvapky na vankúš (pozor! môže zanechať fľaky).

Levanduľový kúpeľ zmäkčuje pokožku a regeneruje fyzickú a taktiež psychickú silu (vhodný aj v období šestonedelia). Odplavuje stres, únavu končatín a navodzuje dobrú náladu. Levanduľový kúpeľ si môžete pripraviť buď uvareným levanduľových kvetov a následným priliatím do kúpeľa, alebo pridaním kvetovej vody či zopár kvapiek levanduľovej silice do kúpeľa – tú avšak treba rozpustiť v troche mlieka alebo v neutrálnom kúpeľovom oleji. Prípadne využitím už hotového levanduľového kúpeľového produktu.

Pri podráždenej pokožke a poraneniach natierame levanduľovým olejom, alebo postihnuté miesto ošetríme formou obkladu z levanduľovej vody. Ošetríte s ňou nie len drobné poranenia a spálenia od slnka, ale aj podráždenú pokožku po holení, pleť s akné či ekzémom.

Ochrana pred kliešťa a blchami – natierajte seba aj svojho domáceho miláčika levanduľovým olejom. Pri všiach preventívne pridajte levanduľovú silicu 10-15 kvapiek do svojho šampónu. Pri ich výskyte aplikujte vlasovú masku z levanduľového oleja, do ktorého pridáme éterický olej z tea-tree aj levandule (5 kvapiek z každého na 10 ml oleja) a necháme pôsobiť počas celej noci pod fóliou/igelitovou taškou/kúpacou čiapkou. Ráno si vlasy umyjeme a večer opakujeme. Proti voškám vyskúšajte postrek, ktorý si pripravíme zmiešaním 250 ml vody so 7 kvapkami levanduľovej silice, 7 kvapkami tea-tree a 3 kvapkami rozmarínovej silice. Dobre premiešame a striekame 2x denne na celú rastlinu aj pôdu pod ňou.

V kuchyni – pripravuje sa z nej ocot, ako čerstvá/sušená bylina do listových a ovocných šalátov, hodí sa spolu s rozmarínom. Na lososa, kura, alebo do cestovín môžete vyskúšať „provensalské“ korenie (2PL levanduľových sušených pukov, 1PL tymianu, 1PL bazalky, ½ PL saturejky a ½ PL majoránky). Môžete ju pridať aj do koláčov (hodí sa k hruške), džemov (vyskúšajte napr. rebarborový), limonád alebo punčov. Tu môžete využiť aj vo forme éterického oleja alebo kvetovej vody.

Recepty:

Levanduľový olej: sušené kvety levandule (bez stonky) nasypte do zaváraninového pohára a zalejte kvalitných olejom (olivovým/mandľovým), nechajte lúhovať po dobu približne 6 týždňov na svetlom mieste, raz za čas premiešajte. Potom prelejte cez gázu/sitko a olej skladujte v tme, najlepšie v nádobe z hnedého skla. Pre zlepšenie trvanlivosti môžete pridať pár kvapiek vitamínu E.

Levanduľový balzam: Pridajte približne 15 g včelieho vosku na 100 ml levanduľového oleja a spoločne zohrievajte vo vodnom kúpeli do rozpustenia. Na záver (teplota balzamu by mala byť pod 40 °C) môžete pridať ešte pár kvapiek levanduľovej silice.

Levanduľová kúpeľová soľ: Zmiešajte 200 g epsomskej soli, 100 g morskej soli, 2 PL sušených levanduľových kvetov, 1 PL sódy bikarbóny a 10 kvapiek levanduľovej silice. Dobre premiešajte a uzatvorte najlepšie v zaváraninovom pohári a nechajte odpočívať 3-5 dní.

Levanduľový ocot: Vyrába sa podobne ako levanduľový olej = naložením sušených kvetov do neutrálneho bieleho octu a následným lúhovaním v tme počas 14 dní. Využiť ho vieme nie len v kuchyni ale aj na oplach vlasov.

Vyskúšajte teraz niektorý z levanduľových produktov značky Dr. Feelgood so zľavou 15% s kódom levandula15 !

Pre uplatnenie zľavy je nutné vložiť kód v košíku objednávky. Platí pre levanduľový olej, levanduľový éterický olej a levanduľovú kvetovú vodu. Kód je platný do 30.6.2023!

Prechladnutie a chrípka – z hľadiska TCM

Neodmysliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny (TCM) v zimných mesiacoch sú medicinálne huby. Z pohľadu TCM dokážu posilňovať ako Wei Qi (obrannú energiu), tak Ying Qi (vyživujúcu energiu). Čo znamená, že dokážu posliňovať obranyschopnoť nášho organizmu voči vonkajším aj vnútorným vplyvom a zároveň dokážu posilňovať a vyživovať našu vitalitu a životnú silu. Ich využitie je v boji proti chrípke a nachladnutiu skôr podporné a preventívne. Pri akútnych stavoch sa podávajú tinktúry alebo bylinné zmesi vo forme guličiek, tzv. wan prípadne pian. Huby sa u akútnych stavoch väčšinou vysádzajú.

Medicinálne huby

            Jednou z najoceňovanejších húb je Reishi (Ganoderma Lucidum – leskokôrka lesklá). Má vysokú schopnosť regenerovať funkciu organizmu a aktivizovať ho. Doplňuje krv, upokojuje ducha, transformuje hlieny a zastavuje kašeľ, utišuje dušnosť a posilňuje esenciu obličiek.

            Na podporu fyzického a mentálneho zdravia v čínskej medicíne často nájdete hubu Reishi v kombinácii s hubou Cordyceps (Cordyceps Sinensis). Stimuluje celkovú energiu Qi a vitalitu. Je to výrazné tonikum, takže by sa nemal užívať neskoro večer, aby nenarušoval spánok. Je bohatým zdrojom minerálov, vitamínov a betaglukánov.

            Pre tých, ktorý majú radšej kombinované produkty, odporúčame vyváženú zmes čínskych bylín a húb MycoBalance. Jeho hlavnou úlohou je podporiť Zheng Qi (vitalita, životná sila, silná imunita). Opakom je Xie Qi, to zlé, čo sa do nás snaží neustále preniknúť.

Pri chrípkových stavoch sa najčastejšie osvedčila huba Coriolus (Corioulus versicolor – Trúdnikovec pestrý). Odvádza z tela toxíny a ochladzuje horko. Užíva sa pri zápale prínosových dutín, pri opare, pri opakovaných zápaloch močového mechúra atď.

Acerola je prírodný zdroj vitamínu C, obsahuje ho až 156 % RHP (odporučaná denná dávka). Odporúča sa ju užívať spolu s medicinálnymi hubami, nakoľko zlepšuje vstrebateľnosť účinných látok medicinálnych húb ľudským organizmom.

Pre tých najmenších je vhodné počas týchto chladných mesiacov zaradiť Dračí sirup, na podporu obranyschopnosti organizmu, pri častých/opakujúcich sa infekciách, kašli a celkové posilnenie. Obsahuje už spomínané huby Reishi a Cordyceps, Echinaceu a Acerolu. Navyše má kakaovú príchuť.

Tinktúry

            Základom tinktúr (Yao) sú čínske byliny a huby. Čínska medicína málokedy používa jednotlivé byliny samostatne, ale vždy v kombinácii niekoľkých druhov. Pri výrobe tinktúr (v starej Číne nazývané aj „medicinálne vína“) sa využíva alkohol, ktorý pomáha lepšie extrahovať účinné látky z Yao a zároveň podporuje ich vstrebávanie do organizmu. V prípade potreby je možné tinktúry zaliať trochou horúcej vody a tým dôjde k odpareniu alkoholu. Pre deti môžete použiť ako nosič pre tinktúry Škriatkov sirup.

011 Burácanie hory : akútny kašeľ s bolesťou v krku v začiatkoch infekcie, produktývny kašeľ s vykašliavaním, fajčiarenský kašeľ, bronchytídy, pneumónie, zastavuje kašeľ, odvádza hlien, vyživuje a prečisťuje pľúca, navracia hlas,

017 Odvedenie toxínu : akútne infekcie s bolesťou v krku, zápal hrdla, opuch mandlí, problémy s prehĺtaním,

033 Dračí dych : začínajúce bakteriálne infekcie, angíny, chrípky, nachladnutie, keď sú príznaky ešte mierne (mierne zvýšená teplota, bolesť v krku, kašeľ, upchaté dýchanie cesty, opuchnuté mandle, opary…)

045 Horiaci ker : napadnutie vonkajším chladom sa mení na horko = nachladnutie/ chrípka s rastúcou horúčkou: upchatý nos, bolesť hlavy, očí aj zubov, bolesť svalov a celého tela, horúci dych, teplota so zimnicou,

046 Deväť bylín : uzatvorené horko vo vnútri a na povrchu chlad a vlhko = horúčka s absenciou potenia sa : bolesť hlavy, opuch tváre a kĺbov, ťažoba tela, nechuť hýbať sa, vnútorné horko, sucho až lepivosť v ústach

047 Biely zámotok : skrytý patogén v oblasti hlavy a krku, chrípka, angína, zápal stredného ucha, bolesť a zápaly hlavy a krku, hnisavé čapíky v krku, ostrá palivá bolesť krku, zdurené uzliny, opuch očí, sucho v puse

050 Škoricové pohladenie : stavy v začiatkoch nachladnutie, ihneď po prechladnutí/zmoknutí, zimnica, pobolievanie,

066 Otvorenie koša : bolesti a tlak na prsiach s postupovaním až do chrbta, ostré bolesti na hrudi, búšenie srdca, dušnosť, kašeľ, zahlienenie, sípanie, prerušovaný spánok, angína pektoris

102 Strieborný dych : akútne respiračné ochorenia, zvýšená teplota, bolesť v krku, kašeľ so žltým hlienom alebo bez hlienu

Bylinné zmesi – WANY

001 Pilulka tyrkysového draka – nachladnutie so zimomrivosťou a kašľom, dušnosť

002 Chlad rannej hmly – silná bolesť v krku s opuchom, horúčkovité stavy

003 Krehkosť jarného kvietka – kašeľ pri chrípke, zápal nosohltanu, zápal spojiviek

004 Priesmyk veternej hory – čistá nádcha, bolesti hlavy a uší

007 Vyvanutie dračej jaskyne – chronická nádchy, zápaly dutín, alergická nádchy s pálením slizníc, kýchanie

008 Škoricovníková zmes – počiatky nachladnutia, zimomrivosť, pobolievanie tela, potenie

031 Vôňa borovicového hája – kašeľ s problémovým vykašliavaním hlienov, chrapot + v kombinácii s mišpulníkovým sirupom

033 Vyladenie citarových strún – kašeľ po infekciách dýchycích ciest či pri námahe + v kombinácii s mišpulníkovým sirupom

035 Spev malej zvonkohry – časté zahlienenie u detí, kašeľ

209 Pilulka bieleho zámotku – zväčšené uzliny po infekciách          

            Keď už vaše ochorenie ustúpilo môžete skúsiť našu bylinnú zmes Obnova základu. Starovekí Číňania totiž verili, že správna liečba ide ruka v ruke so správnou životosprávou a prevenciou. Keď už prekonali nejaké ochorenie, ktoré ich vyčerpalo, snažili sa o to, aby sa ich „sila“ čo najlepšie a najrýchlehjšie zregenerovala. K čomu využívali práve túto zmes.

            Vyskúšajte niektoré z vyššie spomenutých alternatív a uvidíte, ako vám pomôžu udržať sa zdravým počas chladných mesiacov!

           ! Pri vážnych a pretvrvávajúcich problémoch vám odporúčame návštevu lekára. !

SLNKO VO FĽAŠI

Kvetová voda Neroli (kvet pomarančovníka).

Prvé, čo Vám napadne po otvorení kvetovej vody Neroli je radosť, slnko, leto. Vonia ako letný večer v pomarančovom sade v stredomorí, jemne kvetinovo s citrusovými tónmi.  Hovorí sa o nej, že povznáša dušu a navodzuje pocit šťastia.

  • Oživuje a zjednocuje unavenú pleť bez života.
  • Podráždenú pleť upokojí a zmierni začervenanie, vhodná aj na rozšírené žilky.
  • Ocení ju aj v lete, slnkom namáhaná pokožka.
  • Posilňuje bunečnú stenu a zlepšuje pevnosť pleti.
  • Zároveň sťahuje póry a je vhodná aj na mastnú a aknóznu pleť.
  • Používa sa aj ako vlasové tonikum, dodáva lesk a posilňuje vlasy.

Náš tip: Urobte si chladivý gél po opaľovaní, jednoducho zmiešajte aloe vera gél s kvetovou vodou neroli 🙂

Kvetová voda Neroli, rovnako ako éterický olej Neroli, je známa pre svoje blahodárne účinky na psychiku:

  • Je výborný proti depresii, úzkosti, výkyvom nálad, proti strachu a šoku.
  • Využijete ho aj pri tréme a strachu zo skúšok.
  • Pomáha pri búšení srdca a pri poruchách sústredenia.
  • Tlmí prejavy PMS (nielen inhalovať ale aj natierať/masáž podbruška).
  • Pôsobí priaznivo pri detskej hystérii – po kúpeli s touto kvetovou vodou sa bábätko ihneď upokojí.

Okrem toho aj výborne chutí, môže sa používať pri pečení rôznych druhov pečiva, najlepšie vyznie v kombinácii s čokoládou. Podľa žiadanej intenzity pridajte do cesta približne 1/2 ČL až 1 PL. Taktiež si môžete dať 1/2 ČL do pohára vody, dodá jemne sladkú chuť. My máme radi kombináciu mätovej vody a neroli vody.

Náš tip: Jahodová bublanina! Do cesta pridajte 1PL ružovej vody a 1 PL neroli vody, spolu s tekutými surovinami.

Vyskúšajte Neroli kvetovú vodu aj Vy! Zadajte do košíka kupón NEROLI3 a pri kúpe 3 a viac kusov dostanete dodatočnú zľavu 20%! Kupón platí do 30.6.2021.

Starostlivosť o pleť pod rúškom

Nedávno sme na trh uviedli krém, ktorý bol primárne určený na zápalové prejavy na pokožke = ekzémy, psoriáza, akné. Netušili sme, že si nájde také široké uplatnenie, v tejto dobe, na problémy pleti podráždenej častým nosením respirátorov a rúšok.

Až ste nás na to upozornili Vy, naši zákazníci na predajni. Vyskúšali sme ho nielen na vlastnej koži (doslova), ale referencie zákazníkov v našej predajni každodenne stúpajú a potvrdzujú to.

Preto sme sa rozhodli Vám ho priblížiť:

9 HERBS skin repair krém obsahuje starostlivo vybrané bylinné extrakty, ktoré vo vzájomnej synergii pôsobia protizápalovo, odstraňujú  začervenanie, svrbenie a celkový diskomfort pleti.

Slovami čínskej medicíny:

  • odstraňujú horúci toxín a vietor z podkožia,
  • dopĺňajú yin,
  • zvlhčujú suché a 
  • rozprúďujú tok Qi.

K týmto bylinným extraktom sme ešte pridali zelený jačmeň, ktorý je bohatý na vitamíny, alantoín pre upokojenie podráždenej pleti a kyselinu salicylovú, ktorá nielen pôsobí protizápalovo ale má aj komedolytickú schopnosť = sťahuje póry.

Pridali sme naše raw za studena lisované rastlinné oleje. Borákový, tamanunimbový olej, pôsobia taktiež protizápalovo, analgeticky a antimikrobiálne. Z éterických olejov sme vybrali levanduľu úzkolistú, harmanček rímskyružové geránium – všetky sú rovnako protizápalové a upokojujúce. Toto všetko sme namiešali do harmančekovej kvetovej vody.

 

Všetky spomínané zložky boli starostlivo vybrané, aby navzájom podporovali svoj protizápalový účinok a bojovali proti všetkým problematickým prejavom na pokožke.

Pre komplexnú starostlivosť o podráždenú pleť od častého nosenia rúšok odporúčame pred nanesením krému 9HERBS tonizovať pleť kvetovou vodou hamamelis a rúško, či respirátor (určené na viac použití, nie jednorázové) po každom použití vystriekať koloidným striebrom. Koloidné striebro sa výborne hodí, pre svoje antibakteriálne vlastnosti, aj na obklady tváre. Na zapálené miesta môžete použiť tea-tree olej (bodovo! – na vatovú tyčinku naniesť 1-2 kvapky oleja a priložiť jemne na zapálené miesto).

Ak ste z Bratislavy, určite sa zastavte u nás na predajni na Nám. SNP, kde Vám kolegyne nielen poradia ale môžete si odniesť aj vzorku krému 9HERBS!

Zázračná Perila

Perila krovitá (perilla frutescens) tiež známa pod japonským názvom shiso, alebo u nás ľudovo nazývaná čierna žihľava. Pôvod má v horských oblastiach Číny ale pestovať ju môžete aj u nás. Jej listy sú buď zelené alebo fialovo-červené v závislosti od odrody.

Zmierňuje kašeľ, pomáha pri chrípkových stavoch a tlmí horúčku. Užíva sa aj pri zahlienení a chronickej bronchitíde. Ochraňuje dýchací systém pred znečisteným ovzduším, napr. aj pre fajčiarov. Pôsobí ako prírodné antihistaminikum – zlepšuje stavy alergií, sennej nádchy, astmy, zmierňuje ekzémy aj potravinové alergie, dokonca zlepšuje tuberkulózu. Tým, že znižuje produkciu histamínu a cytokínu, látky, ktoré sa spoločne vyplavujú pri alergickej reakcií a sú zodpovedné za nepríjemné alergické prejavy v podobe svrbenia, kýchania, dýchavičnosti ….

Navyše posilňuje celkový organizmus, čistí krv, viaže ťažké kovy z tela, pomáha pri látkovej výmene a znižuje cholesterol. Má silný antioxidačný účinok, obsahuje vitamín A a C, železo, vápnik, draslík a je bohatá na riboflavíny. Pôsobí taktiež protizápalovo a antimikrobiálne. V Číne a Japonsku sa pridáva do niektorých jedál za účelom konzervácie. Dokonca sa používa pri príprave jedál z morských plodov pre jej účinok vyťahovať toxíny = jedy.

Olej z perili obsahuje kyselinu pantoténovú a ďalšie nenasýtené mastné kyseliny, najmä omega-3 (vyše 65 % – to je viac ako v ľanovom oleji). Avšak olej sa nesmie zohrievať (len do studenej kuchyne) a najlepšie ho spotrebovať do 3 mesiacov od otvorenia.

V Číne a Japonsku je veľmi dobre známa a obľúbená, nielen v liečiteľstve ale aj v kulinárstve pre svoju výraznú aromatickú citrusovú chuť. Dokonca je tam oficiálne uznávaná ako liečivo pri liečbe alergií – má dokázateľne pozitívne účinky. V Európe naďalej prechádza štádiom skúmania, čo sa týka jej zdravotných tvrdení.

V tradičnej čínskej medicíne (TČM) sa využívajú listy aj semená perili. Každá časť má svoj význam a účínok. Ich chuť je, podľa TČM, horká, ostrá a povaha zahrievajúca.

  • otvára povrch a rozptyľuje chlad,
  • rozhýbava čchi a uvoľňuje stred,
  • upokojuje plod

Hlavným využitím perili je v zmesiach proti zahlienenému kašľu, tlaku na hrudi a dušnosti.

Podľa TČM semená perili krovitej vstupujú do dráhy hrubého čreva a plúc. Utišujú piskľavý kašeľ = keď výdych je náročnejší ako nádych s tlakom na hrudi.

(T063 – dunenie tamtamov – zmes posilňuje pľúca a slezinu)

Listy perili vstupujú do dráhy pľúc a sleziny. Vyháňajú studený vietor z povrchu (horúčka, zimnica, nádcha, kašeľ), rozprúďujú čchi sleziny a žalúdku (nevoľnosť, zvracanie), zlepšujú funkciu pľúc, rozpínajú hrudník a uvoľňujú chlad (astma), upokojujú plod a rannú nevoľnosť, zmierňujú otravu morskými plodmi.

(101 – súboj veterných drakov – zvracanie hnačka)

(sloní sirup – dýchacie problémy, astma)

Na našom trhu ju môžeme nájsť najčastejšie v podobe oleja, tinktúry, či ako sušené listy na čaj. Z perilových listov je možné pripraviť aj éterický olej, ktorý sa pre farmakologické účely zbavuje perilového aldehydu. Zaujímavosťou je, že v Japonsku je povolené z perilového aldehydu získavať látku perillartin, ktorý je až 2000x sladší ako cukor.

Pestovanie tejto byliny nie je náročné, zvládnete to aj Vy! 😊 Je to jednoročná rastlina obľubujúca slnečné a teplé miesto bez špeciálnych požiadaviek na pôdu. Dobre znáša aj sucho. Nenávidí však mráz, preto ju vysádzame najskorej v apríli, keď už prejdú jarné mrazy. Listy je možné zbierať po celý rok. Sušíme ich v tieni. Takže je možné ich mať celoročne po ruke a pripraviť si perilový čaj kedykoľvek je to potrebné (pri nachladnutí, alergickej reakcií alebo preventívne).

Ak aj netrpíte sennou nádchou, atopickou dermatitídou, zápalovými ochoreniami či potravinovou precitlivenosťou môžete si s ňou spestriť záhradu a potešiť tak nie len zrak ale aj chuťové poháriky a využiť ju v receptoch.

Viac o perilovom oleji sa dočítate na našom blogu.

Všetko, čo potrebujete vedieť o íloch a ich používaní

Íly sa používajú v starostlivosti o pokožku už po tisícročia. Ich použitie nájdeme takmer v každej kultúre. Poznáme viaceré druhy kozmetických ílov, ktoré sa od seba líšia svojim zložením minerálnych látok. Od ich zloženia závisí ich sfarbenie a práve vysoký obsah minerálov pokožku obnovuje, osviežuje a posilňuje. Zároveň, špecifická textúra ílov pokožku čistí, zbavuje odumretých buniek a zlepšuje cirkuláciu, čím je následne pokožka jemnejšia a žiarivejšia.

Každý íl absorbuje z pokožky mastnotu a nečistoty, avšak ich účinok absorpcie sa líši. Preto je dôležité vybrať si ten správny pre váš typ pleti. Samotné účinky masky z ílov si následne môžete prispôsobiť a vylepšiť prídavkom ďalších zložiek.

Pripravili sme pre vás 3 tipy ílov

Ghassoul íl je jemný, s červeno-hnedým sfarbením, pôvodom z Maroka. Odporúča sa najmä pre normálnu pleť, nie je vhodný pre pleť citlivú a veľmi suchú. Silne absorbuje mastnotu a pleť výborne detoxikuje. Vďaka jeho „neutralite“ si z neho viete pripraviť masku podľa seba – účinky ovplyvnia prídavné látky. Vysoký obsah oxidu kremičitého ho zaraďuje do luxusných prípravkov a procedúr v starostlivosti najmä o zrelú pokožku.

Ružový íl Austrálsky (pastel pink) má zamatovú textúru a ružové sfarbenie. Jeho absorpčná sila je nižšia, takže je vhodný pre pleť suchú, dehydrovanú, citlivú až krehkú a zrelú. Je považovaný za jeden z najjemnejších ílov. Pokožke navracia rovnováhu, spevňuje kontúry tváre a zlepšuje celkový vzhľad pokožky.

Zelený íl Austrálsky (olive green) sa líši od Zeleného Francúzskeho ílu nielen zložením a farbou, ale aj samotnými účinkami. Má silné absorpčné vlastnosti, čím je vhodný najmä pre pleť mastnú a aknóznu. Použitím ílu sa harmonizuje produkcia mazu a sťahujú póry. Výborne sa hodí aj na telové zábaly pri jazvách, striách a celulitíde. Zároveň pôsobí protizápalovo, takže sa môže používať aj na zábaly boľavých svalov a kĺbov, pri artritíde aj reume.

Použitie

Íly sa najčastejšie používajú vo forme masky (pleťová/telová/vlasová). Maska vytvorená iba z ílu a vody/kvetovej vody však schne veľmi rýchlo. Nakoľko ílové masky fungujú ako absorbent nemali by na pokožke vyschnúť úplne. Pokiaľ cítite, že maska tuhne, postriekajte ju kvetovou vodou alebo ju zmyte. Masku nanášajte na tvár v dostatočnej a rovnomernej vrstve. Vyhnite sa okoliu očí a úst. Podľa typu pleti masku nechajte pôsobiť 15 – 20 min, prípadne až 1 hod (pri telovom zábale). Ideálne je použitie počas kúpeľa, kedy para z horúcej vody zvlhčuje masku (čím nedôjde k jej vysušeniu) a otvára póry.

Nakoľko íly zbavujú pokožku mastnoty, odumretých buniek a zlepšujú cirkuláciu, môže sa stať, že pokožka je po jej zmytí mierne začervená. Nemali by ste však cítiť pálenie/svrbenie, v takom prípade masku ihneď zmyte. Vždy je lepšie masku najskôr vyskúšať na vnútornej strane pokožky predlaktia.

Pripravenú masku môžete použiť aj na vlasy. Íly jemne čistia pokožku hlavy, hydratujú a revitalizujú suché a poškodené vlasy. Vyčistením vlasových korienkov prispievajú k ich spevneniu a zmierneniu vypadávania vlasov.

Príprava

Najjednoduchšie si pripravíte masku zmiešaním ílu s vodou, kvetovou vodou alebo bylinkovým výluhom do vytvorenia pasty. Pre suchú a citlivú pleť sa odporúča do masky pridať trochu mlieka, medu alebo rastlinného oleja. Masku si môžete ozvláštniť pridaním drvených ovsených vločiek, byliniek, kakaového prášku a éterického oleja.

Prinášame vám viacero typov na kombinácie pri rôznych problémoch s pleťou:

Pre pleť bez života: ghassoul íl, bambucké maslo, kakaové maslo, šípkový olej, kiwi olej, aloe vera gel, kvetová voda neroli, éterický olej zo slamienky alebo ruže

Pre mastnú a aknóznu pleť: zelený íl, aktívne uhlie, kvetová voda hamamelis, éterický olej z tea-tree a mäty piepornej

Pre suchú a citlivú pleť: ružový íl, bambucké maslo, makadamový olej, baobabový olej, med, jogurt, ovsené vločky, éterický olej z harmančeka rímskeho a levandule úzkolistej

Na posilnenie vlasov: ghassoul íl, ricínový olej, lopúchový olej, žihľavová voda, éterický olej rozmarín

Proti celulitíde: zelený íl, žihľavová voda, olej z praženej kávy, avelánový olej, éterický olej jalovec (borievka), citrón alebo grep

Recepty

Maska alebo čistiaca pasta na zrelú, suchú a citlivú pleť z ružového ílu

5 g ružového ílu

5 g kakaového masla

10 g kokosového oleja

5 g bambuckého masla

5 g jojobového oleja

10 g nechtíkového oleja

1 ČL medu

2 kvapky éterického oleja z ruže (príp. geranium bourbon)

1 kvapka éterického oleja pačuli

Čistiaca maska zo zeleného ílu

10 g zeleného ílu

5 g levanduľovej kvetovej vody

1 kvapku éterického oleja z eukalyptusu / tea-tree

1 kvapku levanduľového éterického oleja

Peelingna tvár i telo

20 g ghassoul ílu

5 g marhuľového alebo mandľového oleja

5 g ricínového oleja

5 g medu

½ ČL pomletej ryže (alebo inej peelingovej suroviny)

20 ml kvetovej vody neroli (pre úpravu textúry aj viac)

Suchý šampón

3 PL ghassoul ílu

3 PL kukuričného škrobu

2 PL zemiakovej múky

½ ČL mletého sušeného zázvoru

½ ČL mletej šalvie

Zázračná ŠKORICA a recept na ZUBNÚ PASTU

História tejto aromatickej koreniny siaha približne do roku 2500 pnl. Využívali ju Číňania, Židia aj starovekí Egypťania na balzamovanie aj ochucovanie jedál.

Mala skutočne vysokú hodnotu, bola dokonca drahšia ako striebro a v tej dobe sa s ňou veselo obchodovalo.

Typické škoricové drievka sú vlastne vysušené odrezky kôry stromu škoricovníka, ktoré sa celkom pracne získavajú osekávaním bočných výhonkov a ich spracovávaním a sušením zhruba dvakrát ročne.

V obchodoch si môžete kúpiť 2 typy škorice

Najčastejšie predávaná je pôvodom zo škoricovníka čínskeho Cinnamomum cassia, ktorý teraz rastie v tropických oblastiach po celom svete.

Pravou škoricou sa nazýva tá, ktorá originálne pochádza zo Srí Lanky s názvom Cinnamomum verum. Táto cejlónska škorica má chuť sladšiu ale menej výraznú, kým čínska škorica ju má zase ostrejšiu a výraznejšiu.

Čínsku škoricu využívajú kuchári najčastejšie na dochutenie slaných jedál, tú cejlonskú skôr na sladké dezerty. V bylinkárstve sa využívajú oba druhy podobne.

Liečivé účinky škorice

Škorica je teplá a povzbudzujúca, zahrieva organizmus zvnútra a zlepšuje trávenie. Je aj sladká a sťahujúca takže organizmus posilňuje a vyživuje.

Zmierňuje tráviace ťažkosti, bolesti žalúdka, kŕče, plynatosť. Je vhodná proti hnačke a zabraňuje dehydratácii organizmu.

Škorica mierne riedi krv a zlepšuje prekrvenie tela. Využíva sa tak aj pri akútnych prípadoch chrípky a nachladenia na zohrianie organizmu, zastavenie nadmerného potenia a posilnenie trávenia.

Čo je naozaj výnimočné, že škorica, predovšetkým tá čínska, môže výrazne znížiť hladinu glukózy a inzulínu v krvi. Vedci dospeli k názoru, že škoricu možno užívať ako doplnok stravy, ktorý spolu so zvyčajnými liekmi na cukrovku typu 2 reguluje hladinu glukózy v krvi a tiež hodnotu krvného tlaku. Okrem toho výrazne znižuje hladinu cholesterolu u chorých na tento typ cukrovky.

Klinický výskum dokázal, že užívanie 3 gramov škorice s jedlom zlepšuje funkciu metabolizmu a tým znižuje riziko vzniku cukrovky.

Terapeutická dávka predstavuje 1 až 6 gramov škorice denne.

Pozor, nesmie sa však užívať vo veľkých množstvách pri tehotenstve a tiež popri užívaní liekov na riedenie krvi.

Výborná na zuby

Škorica priaznivo pôsobí aj na zdravie zubov a ďasien. Ako esenciálny olej ju možno použiť na zmiernenie bolesti zubov. Tento éterický olej je jedným z najsilnejších prírodných antiseptík, ktorý pomáha predchádzať rôznym infekciám a zúčastňuje sa aj na ich liečbe. V mletej podobe ju viete použiť ako súčasť prášku alebo pasty na čistenie zubov. Keďže posilňuje tkanivá a pôsobí antimikriobiálne, protiplesňovo a znižuje škodlivé baktérie v ústach.

V kombinácii s ďalšími účinnými zložkami vie byť naozaj skvelou a zdravou alternatívou na čistenie zubov. V recepte, ktorý sme pre vás pripravili sú okrem škorice ďalšie výnimočné zložky s pozitívnymi účinkami:

aktívne uhlie – postará sa o dôkladné odstránenie nečistôt a zubného povlaku

sladké drievko – pomôže pri ochrane zubov pred zubným kazom, poškodením zubnej skloviny a dokonca zohráva dôležitú úlohu pri prevencii vzniku a liečbe áft a herpesu

kokosový olej – je antibakteriálny a bieliaci

éterický olej klinček – pomáha pri bolestí zubov, pri zápale ďasien aj paradentóze a je skvelý pri zápaloch, zastavení krvácania a odstránení zápachu z úst

RECEPT na ŠKORICOVÚ ZUBNÚ PASTU

2 PL škoricového prášku

1 ČL aktívneho uhlia

1 ČL mletého sladkého drievka

2,5 PL kokosového oleja

3 – 5 kvapiek esenciálneho oleja klinček

Všetky ingrediencie zmiešame a uskladníme v nádobke s uzáverom. Kefkou si vždy naberieme dostatočné množstvo pasty a na zuby používame rovnako ako štandardnú zubnú pastu.

Kokosový olej pri nižšej teplote tuhne, tak ak chcete zachovať pastovú konzistenciu, tak neskladujte v chlade.

Éterický olej klinček môžeme nahradiť napríklad aj éterickým olejom mäta pieporná alebo citrón. Pozor, množstvo éterického oleja neprekračujte.

A ak by ste chceli mať namiesto pasty zubný prášok, tak z receptu vynechajte kokosový olej a esenciálny olej.